Prohledat tento blog

úterý 5. února 2013

Zkušenosti s prací hostesky

Dnes téma na přání :-) Pár holek z VV mi napsalo, že by uvítaly článek o práci hostesky, tak ho tu máte :-)
Je trošku delší, ale věřím, že to přelouskáte. Plus na závěr připojuji tipy na agentury, se kterými jsem spolupracovala/spolupracuji.

Co by měla hosteska splňovat?

1) Milé, aktivní a asertivní chování 

V první řadě hosteska musí být vždy milá, usměvavá a asertivní. I když vám zrovna není do smíchu a prožíváte těžké období, nesmí to být na vás znát. Také byste se neměla nechat vykolejit nepříjemnými zákazníky, věřte, že na ně narazíte. Zákazníci si vás spojují s produktem, který propagujete a tak si vyslechnete ledacos. A nezapomeňte být aktivní. Rozhodně tam jen nepostávejte a nemlčte. Navíc když by vám náhodou přišla kontrola, může váš nedostatečně aktivní přístup vést i k tomu, že vám bude udělena pokuta, nebo v nejhorším případě přijdete o celý honorář.
Moje zkušenost: Zákazníky máte povinnost oslovovat a někdy je to proklatě těžké. Ještě mám v živé paměti moje první promo pro časopis Moje psychologie, který jsem nabízela s dárkem v jedné trafice. Bohužel tam chodili spíše dělníci, či lidé, kteří spěchali do práce a narychlo si potřebovali koupit krabičku cigaret. Asi si dovedete představit, jak je "nadchla" možnost koupě tohoto časopisu, přesto jsem je aktivně oslovovala a mnohdy jsem se dočkala nepříjemných reakcí. Zůstala jsem ale klidná a milá.

2) Vyšší štíhlá postava

Teď vám možná přijdu pěkně povrchní, ale já si tento častý požadavek nevymyslela. Neříkám, že vždy chtějí, aby byla hosteska hubená, ale ve většině případů si takové hostesky klienti vybírají. Velmi často vídám požadavky typu: XS-S, velikost maximálně 36 a výška nad 170 cm. Není výjimkou, že požadují i vyloženě modelkovskou postavu - 90-60-90 a výšku nad 180 cm.
Moje zkušenost: Jednou jsem z dobré vůle dohodila práci kamarádce, která má ovšem úplně jiný typ postavy, než já. V požadavcích nestálo, jaké by měla modelka splňovat váhová a výšková kritéria. Jenže klient požadoval vlastní oblečení, které bylo skutečně titěrné, a tak musela kamarádka práci odřeknout.

3) Upravený vzhled

Ačkoliv jste možná přirozeně krásná a líčidla ani nepotřebujete, někteří klienti mohou vyžadovat, abyste se na práci nalíčila. Pokud to neuděláte, u některých agentur vám hrozí pokuta, nebo zrušení práce. Proto se snažte o sebe pečovat - lehce se líčit, mít upravené nehty a vlasy. Neexistuje univerzální rada, jestli se klientům více zamlouvají blondýnky, nebo brunetky, myslím, že na tom nezáleží.
Moje zkušenost: Když jsem prvně dělala promo pro jednu kosmetickou společnost, přišla jsem poměrně výrazně nalíčená. Přesto jsem se musela dolíčit - rudá rtěnka, černé kouřové stíny, výrazná tvářenka. 

4) Věk

Nejvíce žádané jsou hostesky od 18 let věku. Na produkty jako je alkohol, či cigarety pak od 19 let (v případě cigaret v drtivé většině případů od 21 let).
Moje zkušenost: Jednou jsem odepisovala na opravdu slušně placené promo na cigarety. Věk tam zadán nebyl, ale jakmile zjistili, že je mi "teprve" 20 let, tak jsem vzápětí byla odmítnuta.

5) Časová flexibilita

Vím moc dobře, jak je občas těžké sloučit brigádu se školou. Ale zde nemáte na výběr.
Moje zkušenost: Velmi často požadují agentury, abyste pracovala během víkendu, kdy nejvíce lidí vyráží na nákupy. Mně to osobně nevadí, ale chápu, že někdo to může vnímat jako překážku, zvlášť, když některé promo akce končí až v 10 hodin večer. Dalším častým požadavkem je nutnost odpracovat všechny termíny. Stačí, že se vám jeden den nehodí a práce je nabídnuta někomu jinému.

6) Mít k dispozici automobil pro převoz promo materiálu

Být držitelem řidičského oprávnění typu B a mít k dispozici vlastní automobil je nespornou výhodou. V současné době agentury hodně požadují, abyste autem přijela na školení, zde "nafasovala" materiál a pak vykonávala promo ve vám přidělené lokalitě.
Moje zkušenost: I když auto nemáte, netruchlete. Pořád můžete o odvoz poprosit rodinné příslušníky/kamarády/známé, popřípadě požádat agenturu, zda by nebyl možný závoz materiálu přímo na místo.

Povinná výbava hostesky

Je pár věcí, které by každá hosteska měla mít ve svém šatníku. 

1) černé balerínky

Myslete na to, že budete na nohou klidně i deset hodin denně. Podpatky sice vypadají sexy, ale mě z nich cca po pěti hodinách začínají bolet nohy tak, že mám sto chutí si je vyzout a po prodejně se promenádovat bosa. Navíc je to dost častý požadavek od agentury, abyste měla vlastní černé baleríny.

2) černé kalhoty

Zdroj: Vytvořeno za pomoci www.glorie.omlazeni.cz
Černé kalhoty by ve vaší skříni neměly chybět. Neměly by to být džíny, ale opravdu nějaké pěkné černé kalhoty, klidně i společenské.

3) bílá košile a bílé tričko

Určitě mějte připravenou bílou košili a bílé tričko, dost často agentury požadují, abyste tyto dvě věci měly vlastní.

4) černé lodičky na podpatku

Pokud budete dělat hostesku na večírcích, nebo slavnostnějších akcích, jsou černé lodičky nezbytností.

5) kosmetická výbava

Jak už bylo řečeno, hosteska je vždy řádně upravena. Řasenka, lesk na rty a zdravíčko by vám neměly chybět.

6) náplasti

Pokud jste si pořídila nové balerínky, asi vás budou  po dopracovaném dni pěkně bolet paty. Preventivně si je oblepte náplastí, uvidíte, že si na mě vzpomenete :-)

Jak získat práci hostesky?

A dospěli jsme k jádru pudla - jak získat práci hostesky?

1) Přehledný strukturovaný životopis + reprezentativní fotografie

Možná trochu banální začátek tohoto seznamu, ale přece. Mějte připravený přehledný strukturovaný životopis, který průběžně aktualizujte, dle Vašich získaných zkušeností. Pokud se vám zkušenosti nakupí tak, že by jen 2A4 životopisu zabraly zkušenosti s prací hostesky (tak to pomalu začínám mít já:-), tak vytvořte pouze seznam těchto pozic v samostatném dokumentu.


2) Rychlá reakce

Rychlá reakce v drtivé většině případů rozhoduje o tom, kdo práci získá. Pokud je u nabídky uvedeno telefonní spojení, doporučuji hned do agentury volat. Tak už se mi několikrát podařilo získat práci. Časem vám začnou chodit nabídky práce samy, odpovídejte vždy co nejrychleji, ale ne unáhleně, ujistěte se, že máte v daný den a čas opravdu volno.
Moje zkušenost: Nedávno mi přišla sms s nabídkou práce rozdávání letáčků. Reagovala jsem do tří minut, přesto už byla pozice obsazená. Proto vám radím mít mobil u sebe a neustále sledovat nabídky na Facebooku a prace.cz.

3) Dojíždění za prací

Ač se vám možná nechce "vláčet" se za prací do většího města, nebo jet na pohovor/školení do Prahy, budete to muset podstoupit. Většina agentur sídlí v Praze a je pravděpodobné, že se s vámi budou chtít setkat ještě před tím, než začnete práci vykonávat. Má to i své výhody, na pohovoru si vás zařadí do databáze a budou vám posílat nabídky práce. 
Moje zkušenost: Jednou jsem jela na školení do Prahy a potkala jsem tam holky z Brna, Ostravy a dalších vzdálených měst. Hosteska by neměla být líná dojet si za prací.

4) Pohovor

Na pohovor přijeďte upravená a jemně nalíčená. Budou se ptát na vaše dosavadní zkušenosti, zájmy a časové možnosti. Je možné, že budete muset prokázat, že máte prodejní dovednosti (sehrát nějakou scénku a podobně). Většinou pohovor netrvá ani půl hodiny. Někde vám dají dopředu vědět, že si vás chtějí nafotit do databáze. V tom případě sebou mějte hezké oblečení a boty na podpatku. Neměla byste mít na sobě výrazné šperky a měla byste být lehce nalíčená. 
Moje zkušenost: Pohovor nemusí probíhat jen v češtině. Nedávno jsem byla na pohovoru, který měl dvě kola. V prvním jsem popsala své časové možnosti, zájmy, zkušenosti a ukázala, že mám prodejní dovednosti. Druhé kolo probíhalo již kompletně v angličtině. Zde se ukazuje, že alespoň minimální znalost jazyků je pro hostesku výhodou.

5) Kontakty na ostatní hostesky

Velmi často si hostesky dohazují práci mezi sebou. Proto pokud máte nějakou kamarádku, která rovněž pracuje jako hosteska, zeptejte se jí, zda by tam nebylo místo i pro vás. Na promo akcích potkáte řadu hostesek a já mám tu zkušenost, že většina z nich je opravdu fajn. Navzájem se vídáme, píšeme si, kdo kde dělá a dohazujeme si nabídky práce. 
Moje zkušenost: K tomuhle bodu se váže jedna moje nepříjemná zkušenost. Měla jsem domluvené promo v nejmenované parfumerii. Vypadla jim nějaká hosteska, tak jsem práci narychlo vzala. Bohužel, když jsem dorazila na místo, už tam byla jiná hosteska, která mi sdělila, že ji práci dohodila jakási Anička. Zavolala jsem do agentury a ti si tam nechali tu druhou hostesku, ale mě finančně odškodnili. 

Kontakty na spolehlivé agentury

Ne každá agentura je spolehlivá. Mámit pak z někoho skoro tři měsíce peníze je pa velmi nepříjemné. Mnohdy za to nemůže agentura, ale její klient, který nezaplatil. Zde uvádím tipy na agentury, se kterými spolupracovala a nikdy jsem neměla sebemenší problém:


Odkaz na FB stránky, které byste měly sledovat


Tak to je ode mě prozatím vše :-) Pokud se vám článek líbil a uvítali byste další (třeba o tom jak promo akce probíhají, jaké promo dělám apod.), tak mi to napište do komentářů, moc děkuji!


17 komentářů:

 1. Ahoj, pěkně napsaný článek o hosteskování. Myslím, že jsi skvěle shrnula základní body pro práci v téhle branži. Já dělala hostesku 8 let při studiu, ať už to bylo promo v supermarketech, letních tour na alkohol a cigarety, nebo různé konference a veletrhy. Doplnila bych jen, je žádoucí znalost aspoň jednoho světového jazyka na konverzační úrovni. Díky tomu, mi chodily dobré nabídky, zvlášť na veletrhy.

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj, 8 let je poměrně dlouhá doba, já to dělám cca 3 roky, tos musela nabrat hodně zkušeností :-) Promo na cigarety by mě hodně zajímalo, ale 21 mi bude až v červnu. A máš pravdu, hodně vídám nabídky, kde chtějí hostesku na veletrh, zvláště do Německa.
  Ještě jednou moc děkuji za pochvalu :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Ahoj,
  vím, že se Ti to asi psát moc nechce, ale chtěla bych se zeptat, jak je to s platem, vzhledem k tomu, jak je tato práce (hlavně časově - přizpůsobit se) náročná.
  Je mi jasné, že u každé agentury a akce je to jinak, ale tak alespoň pro představu, jestli to za to stojí.

  Děkuju

  OdpovědětVymazat
 4. for Eva > začala jsem v 17-ti a skončila v 25-ti, když jsem si říkala, že už toho mám za ty roky celkem dost, začínám být stará a chci mít stabilní práci na HPP. Vše co jsem se naučila při hosteskování se mi hodilo na mém nynějším místě. Už jen asertivita, disciplína být celý den milá a usměvavá na lidi, je možná trochu deformace z povolání, ale když jednám v práci s lidmi, hodně mi to pomáhá.

  for Anonym > platové vyhlídky jsou rozdílné, jak sama říkáš. Pro představu, většina mých promoakcí v supermarketech (různé ochutnávky, rozdávání vzorků atd.) byla za 90 - 110,- Kč na hodinu. Čistého. S tím, že máš k tomu navíc i motivační program - za určitý počet prodaných výrobků Ti dají prémii 100 - 500,- Kč a ještě Ti zbudou vzorečky domů. Promo v supermarketech bylo většinou na 9hod směna. Mnohem lépe jsou potom placené promo na cigarety 120,- až 150,- i více - zvlášť večerní akce. V létě jsme jezdili po kempech s propagací různého alkoholu Malibu, Becherovka, nebo Olmeca s Wohnouty - to je spíš taková dobře placená zábava. Nejlepší jsou podle mě veletrhy - je tam spousta jídla a pití a když chytneš dobrou firmu, tak jsou to snadno vydělané peníze. starala jsem se o to, aby pánové z firmy měli co jíst, co pít a s kým si povídat. za 4 dny jsem dostala i 6 000,- plus šaty které nám proplatili a nechali nám je. Veletrhy byly i přes týden, takže občas to bylo časově náročné skloubit se školou. Rozhodně je to lepší práce, než skládat mléka na regálu, nebo sedět za pokladnou.

  OdpovědětVymazat
 5. poslední věc který mě k tomu napadla, je fajn mít alespoň dvě fotografie portrét + celá postava, které jsou vhodné k rozesílání společně s CV. Fotky jsou nejlepší profi a když už ne profi, tak určitě nefotit sebe samu v zrcadle apod. Spíš poprosit někoho ať nás vyfotí třeba u zdi nebo tak, nebo má zrcadlovku, která umí rozostřené pozadí :)

  OdpovědětVymazat
 6. Pro Anonymní: Fakt se to různí. Začíná se na 80Kč/hod a končí se tak na 130Kč hod. Jako studentka to mám čistého. Ale dostala jsem i nabídku na 400Kč/hod (okrasa večírku, nic špatného :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Pro Katku S.: Určitě si myslím, že je to dobrá zkušenost a člověk zíká prodejní dovednosti, naučí se ovládat své emoce. A souhlas, jsou to snadno vydělané peníze. Já dělala i z kasou a už bych se tam nevrátila. Tohle je nejelpší brigáda, kterou člověk může mít. Bohužel dneska je strašná konkurence holek a je tak třeba se o práci "porvat".

  OdpovědětVymazat
 8. Děkuji za článek a za odkazy na agentury. :-)

  Párkrát jsem byla hostesku dělat, takže něco málo už vím. Bohužel musím brát spíše ty co jsou hostesky ...já nevím, třeba v divadle, protože mám růžové vlasy a tetování. Ale i tak jde něco málo sehnat. A já se nevzdám. :D :)

  OdpovědětVymazat
 9. Angie: Ahoj, růžové vlasy jsou dost extravagantní, ale zas bys podle mě mohla být žádaná jako hosteska na večírcích, budeš asi dost výrazný typ. A viditelné tetování bude vadit na "komornějších" akcích, ale podle mě vůbec nevadí při ochutnávkách, rozdávání letáčků apod.
  Snad ti moje odkazy pomůžou najít nějaký kšeft :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Eva - rozhodně mi pomůžou. O tolika agenturách jsem neměla ani ponětí. Takže fakticky díky. :)

   Vymazat
 10. Ano, prosím napiš o tom další články

  OdpovědětVymazat
 11. Ahojte,máte někdo zkušenosti i z firmou Jana Kafková - VICTORY GROUP nabízí práci také hostesky,promotér.Zkoušela jsem si něco najít o nich víc na netu,ale bez výsledku:(.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já osobně jsem o nich nikdy neslyšela, ale jelikož agentur je fakt mraky a rostou jako houby po dešti, tak bych je nezatracovala, pokud ti řádně dají smlouvu, tak bych pro ně klidně šla pracovat.

   Vymazat
 12. Děkuji za odpověď,povzbudila :)

  OdpovědětVymazat
 13. Doporučujeme České hostesky více na www.ceskehostesky.cz

  OdpovědětVymazat
 14. Já pracovala na veletrhu v Brně pro Imperial agency, požadavky mají celkem náročné jako jazyk atd, ale mě stačila pokročilá ajina :) tak dobré, práce je super a hlavně plat taky, to si prostě v supermárketu za pokladnou nevyděláte. Teď budou mít myslím castingy po republice tak mrkněte na web co máte zájem www.imperialagency.cz casting byl taky v poho, ptali se mě na zkušenosti, jak mluvím a pak mě vyfotili. Prostě pohodka :) Jo a platí tak do 20 dní na účet :) Denča

  OdpovědětVymazat
 15. Ahoj,
  super článek, pěkně jsi to tady popsala. Já pracuji jako hosteska taky dlouho, už to bude 7let. Jsem z Brna a osvědčila se mi agentura http://detailhostess.com/cs/content/62-hostesky-brno Práci zajišťuji v celé republice a nikdy jsem s nima neměla žádný problém, jak po finanční stránce a i s komunikací.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše komentáře, dělají mi velkou radost!