Prohledat tento blog

sobota 15. června 2013

Kurz pro hostesky - můj názor

Ahoj,
Dnes opět zabrousíme v rámci článku do pracovní sféry. Článek se bude týkat novinky, se kterou přišla jedna nejmenovaná agentura, kterou považuji za velice solidní. Jde o kurz pro hostesky.
Možná právě sháníte brigádu na léto a vrtá vám hlavou, jestli si něco takového nezaplatit a nezvýšit tak svou šanci na trhu práce. 
Kurz pro hostesky bych neházela do stejné kategorie s kurzy pro modelky. Tam je jasné, že si na vás většinou chce někdo namastit kapsu, jelikož kdybyste měla jako modelka potenciál, agentura vám zaplatí profesionální fotky, kurz chůze a další věci. Pokud totiž měříte 180 cm, máte zdravé vlasy a kvalitní pleť, tak jim vstupní náklady stonásobně vrátíte.
Ale jak je to u hostesek? Co vlastně takový kurz zahrnuje? 
  • Základy chůze - OK, chápu, že se hosteska na podpatcích nemá klátit jak po deseti pivech, ale tohle mi spíš přijde vhodné pro modelky. Hostesky podpatky všeobecně nosí jen na slavnostnější akce, nebo stojí na místě. Kočičí chůzi po mole tedy po mně ještě nechtěli :-)
  • Kurz herectví - Tak tohle už je úplný nesmysl. Buď je hosteska povahou milá, ochotná, vstřícná, klidná, asertivní a hodí se na práci, nebo je pravý opak a na tu práci se nehodí. Můžete vzít hodně agresivní a výbušnou slečnu na kurz herectví, ale pochybuji, že vám to zaručí, že na nějakého zákazníka nebude nepříjemná.
  • Kurz líčení - Tuto část kurzu považuji za poměrně užitečnou, jelikož nenamalované hostesky na mě působí neupraveně a je fakt, že mladším slečnám by tento kurz neublížil. Navíc se vám to hodí i mimo práci.
  • Osobní styling - Nevím, co přesně si pod tím představit, ale podle mě je to úplně nepodstatné pro práci hostesky. Učesat se umíte, namalovat taky a stejně ve většině případů dostanete kostým, takže asi tak.
  • Základy zdravé výživy - Tak to už je úplně mimo. Když je hosteska při těle a klient požaduje hubenou, tak prostě práci nedostane. Představa, že stokilové slečny budou rok hubnout dle jídelníčku a pak možná dostanou nějakou tu práci je trošku na hlavu. Navíc jen zdravá strava většině lidí ke krásné postavě nestačí, je nutné cvičit, cvičit a zase cvičit. 
  • Pořízení kvalitních fotografií pro prezentaci - To považuji za velmi přínosné. Kvalitní fotografie jsou důležité, dle nich si občas vybírá přímo klient. Navíc pěkné fotky se nikdy neztratí. 
  • Základy právního povědomí - Tohle si můžete nastudovat doma a nemusíte platit 5500Kč za kurz. Pochybuji, že vám řeknou něco jiného, než vaše práva a povinnosti, typy dohod, srážky z daní, a to, že "růžové prohlášení" můžete podepsat jen u jednoho zaměstnavatele za měsíc.
  • Základy správného stolování - Jsem mimo, když si myslím, že tohle by měl znát každý i bez kurzu?
Můj verdikt
Cena kurzu se mi zdá hrozně vysoká - 5500 Kč je opravdu hodně za 5 dní na to, co vás tam naučí. Jak už jsem řekla, některé části kurzu jsou naprosto zbytečné. Kdyby kurz "osekali" jen na pořízení fotek a lekci líčení, udělali by lépe. 
Agentura dále uvádí, že práci budou tyto hostesky dostávat přednostně. To je možná pravda, ale jelikož kurz je od 16 let a většina klientů požaduje věk hostesky nad 18 let, tak tu vidím mezeru. Navíc má agentura v databázi již velmi zkušené hostesky a zkušenost je v této branži zásadní. Pochybuji, že je všechny vyškrtne z databáze a nahradí je holkami s tímto kurzem. 
Na druhou stranu si nemyslím, že nedostanete žádnou práci. Nějakou ano, ale otázka je, jestli byste to nesvedli i bez nějakého kurzu. Dle mého názoru ano. 
Takže závěrem doporučuji praxi nasbírat jinde a na kurz se vykašlat. Vidím v tom bohužel spíše podnikatelský záměr, než snahu pomoci začínajícím hosteskám.

Co si o takových kurzech myslíte vy?

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře, dělají mi velkou radost!