Prohledat tento blog

úterý 10. března 2015

Kombinované studium VŠ - moje zkušenost

Ahoj,
tentokrát nás čeká opět nekosmetický článek. Tentokrát jsem si udělala chvilku a sepsala otázky, nejasnosti, co jsem našla na internetu a k nim připsala můj pohled na věc ohledně kombinovaného studia.

Takže vy všichni, kdo uvažujete o studiu při práci, nebo si chcete přidat druhou školu dálkově, čtěte:-)


zdroj: www.wallpaperg.com

KOMBINOVANÉ STUDIUM VŠ

Dotaz č.1: Kolikrát do měsíce je nutné dojíždět do školy?
Samozřejmě se to liší univerzita od univerzity, ale všeobecně se dá říct, že do školy jezdíte 1x za měsíc. V letním semestru pak všeobecně víckrát, 1x-3x. Výuka je z cca 90% v sobotu, ale stane se, že do školy budete muset někdy i v pátek. Pokud ovšem nestíháte/šéf vám nedá volno, jsou všechny prezentace vyvěšeny na internetu, učivo si tak můžete projít i z domova a do školy nejezdit, někteří to tak dělají.

Dotaz č.2: Jak je organizované zkouškové?
Co se týče zkouškového období, je na vás, jak si zkoušky poskládáte, ale předem říkám, počítejte, že budete muset obětovat 2-3 pracovní dny, protože je spousta zkoušek ústních a ty v sobotu nebývají. Navíc někde budete mít i výuku každý týden ve všední den, např. na Humanistice ZČU, kdy je jazyk každý týden odpoledne...

Dotaz č.3: Jaká je tedy forma zkoušek?
U mě na škole převažují ústní zkoušky, doplněné o písemné testy. Na internetu jsem našla, že na kombinovaném studiu se píšou testy přes internet, tomu nevěřte, je to hloupost (opět mluvím o své škole).

Dotaz č. 4: Musím se nějak připravovat doma kromě učení se na zkoušky z prezentací?
Mám pro vás blbou zprávu, musíte :D Jelikož jste na kombinovaném studiu a nemáte se možnost účastnit prezenčních sseminářů, budete se o to více muset snažit doma - seminární práce, povinná četba, eseje recenze a obzvlášť velká lahůdka je učit se cizí jazyk samostudiem, když z něj neumíte ani ň.

Dotaz č. 5: Platí za mě stát sociální a zdravotní pojištění na kombinovaném studiu?
Zdravotní ano, viz stránky VZP (se všemi informacemi). V případě, že pracujete na HPP, hradí jej zaměstnavatel. Sociální pojištění není povinné pro studenty.

Dotaz č. 6: Studentům kombinovaného studia učitelé nadržují a berou na ně větší ohled, studium je brnkačka - je to pravda?
Ne :D Tohle mě rozesmívá nejvíce. Při zkoušce/testu učitel ani neví, z jaké jste formy studia, jak by asi mohl někoho protěžovat? Opravdu si nepřipadám, že mám školu zadarmo. Nemám jediný volný víkend (v rámci semestru), buď jsem v práci, nebo ve škole. Do školy se třepu 4 hodiny tam a 4 zpět. Po večerech a o víkendech, kdy ostatní paří a věnují se koníčkům, já sedím u PC, překládám, píšu různé seminární práce, nebo mám otevřenou učebnici ŠJ. Musela jsem se téměř přestat věnovat blogu, který mě baví a je v současné době snad jediným mým koníčkem.
Vzkaz je jednoznačný: Zapomeňte na pohádku o dokonale snadném kombinovaném studiu.

Dotaz č.7: Zvládnu to, jsem: postarší člověk/matka od dětí/studuji již jednu vysokou/mám to daleko/jsem v práci pořád atp.
Zvládnete! Na oboru máme maminku zlobivých dvojčat, pána, kterému je přes 60, já mám školu 340km daleko a máme na oboru i lidi s hodně nepravidelnou pracovní dobou.


Dotaz č.8: Jsou nějaká negativa kombinovaného studia?
Určitě, chybí mi přednášky a semináře, jazyk by se také určitě učil lépe prezenční formou a ne pouze na blokové výuce, která je mnohdy velmi únavná, když jdete spát v 8 večer, vstáváte ve dvě a škola končí v 19:00....Přesto bych neměnila.

Dotaz č.9: Je na kombinovaném studiu možnost vyjet do zahraničí?
Ano je, spousta lidí o tom ani neví. Jedná se o program Erasmu+, kdy můžete vyjet na pracovní stáž do zahraničí a získat stipendium až 600EUR. Další možností jsou mimoevropské studijní výjezdy, záleží, co vaše škola dokáže nabídnout.

Dotaz č.10: Co je důležité pro úspěšné kombinované studium?
Jednoznačně plánování času! Rozvrhnout si, co kdy budete psát, číst, prostě dělat. Je velmi důležité počítat s odchylkou (nemoc, prokrastinace, psaní článku na blog :-)))))

Dotaz č.11: Mohu využívat studentských slev - ISIC, sleva na dopravu, atp.?
Nemůžete, vlastní zkušenost, aspoň u nás mi to neprošlo :-) Ale jedna rada, v zahraničí stačí, že máte na kartičce napsáno student card a máte slevy všude, nebudou se v tom rýpat :-)

Dotaz č. 12: Platím něco za studium, když pracuji?
Ne, pakliže vám není 26 let, máte řádně ukončené předchozí studium/je to vaše první studium, neplatíte nic. Po dosažení věku 26 let se platí nějaké drobné. Větší průšvih nastává, když jste např. 3 roky něco studovali a řádně nedokončili, to pak sáhnete do peněženky hlouběji.Dotaz č.13: Určitě nedám přijímací zkoušky, jsem už pár let ze školy a už si nepamatuji vše, jako dnešní studenti...
Tak si vyberte kombinované studium, kde vás přijmou na základě pohovoru a nejdůležitější pro ně bude vaše motivace.

Dotaz č.14: Je lepší počkat s kombinovaným studiem až na navazující studium (titul Mgr.)?
Dle mého názoru určitě, ale pokud nemáte možnost rozkoukat se a oťukat si studium na Bc. prezečně, tak jděte do kombinovaného studia. Ale rozhodně si myslím, že je velká výhoda mít Bc. prezenčně s perfektně zmáknutým základem oboru a pak jít na Mgr. kombinovaně.

A  odpovědí na dotaz 14 se s vámi loučím. Napadá vás ještě nějaký dotaz ke kombinovanému studiu? Pište do komentářů! Děkuji!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za vaše komentáře, dělají mi velkou radost!